Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się popularnym pupilem. Z uwagi na swoje małe wymiary jest dobrą opcją dla tych, dla których nierealne jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada zbyt dużych wymogów, jeśli chodzi o jedzenia – jest zwierzakiem roślinożernym, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej należy wzbogacać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zagwarantować śwince stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz potrzebnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można zakupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, ponieważ świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego ważna jest wielkość spodu klatki. Spód klatki może być plastikowy, a pręty z metalu. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić klatkę większą, w szczególności jeśli planujemy hodować tam więcej zwierząt.Ważnym jest, żeby pręty klatki nie były rozstawione zbyt szeroko, gdyż może to grozić utknięciem świnki morskiej pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy pokryć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze sprawdzają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest pylenie oraz wylatują z klatki. Inną możliwością może być granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, jednak jest znacznie twardawy w stosunku do trocin. Oprócz tego istnieją maty dla gryzoni, z którymi łatwo zadbać o czystość w klatce, ale ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby umilić mieszkanie waszej świnki morskiej należy umieścić w środku potrzebne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuć się bezpiecznie, gdyż będzie miała kryjówkę, w której będzie mogła skryć się aby odpocząć albo ochłonąć, gdy na początku przyniesiemy ją do domu.

transporter dla psa