Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Koty są zwierzętami, u których bardzo łatwo jest wywołać niepokój. Warto więc by właściciel miał świadomość na jakie sygnały u swojego pupila zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK OBJAWIA SIĘ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na sytuacje wzbudzające niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze zwierzęta są na nie szczególnie wrażliwe. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są uciekające do tyłu; dużo mruczeć lub wokalizować; nadmiernie się myć; mieć spocone opuszki łap; drżeć; tracić sierść, ocierać się, a także wykazywać nadmierną chęć uwagi lub zabawy, bądź wręcz przeciwnie – unikać jej i się ukrywać. Spinanie mięśni i zmiany w rutynowych czynnościach także powinny nas zaniepokoić. W przypadkach skrajnego, utrzymującego się stresu koty mogą też wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. gryzienie własnego ciała), albo wymiotować lub dostać biegunki.
Oczywiście objawy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z weterynarzem aby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE BYWAJĄ PRZYCZYNY STRESU U KOTA?
Koty łatwo wpadają w stres. Często właściciel nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przestawienie mebli może wzbudzić u zwierzaka niepokój. Na jakie stresory koty są więc reaktywne? Są to m.in.:
zmiana miejsca zamieszkania – znaczny stres, koty znaczą mieszkanie jako swoje terytorium
pojawienie się nowej osoby albo innego zwierzęcia
wyjazd właściciela
remont lub przestawienie mebli
mała stymulacja – zwierzę się nudzi, niewiele się bawi
samotność
głośne dźwięki
zbyt mała przestrzeń – również obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być odciągane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana właściciela
śmierć lub wyprowadzka domownika
uraz
choroba
przemoc
brak kryjówki.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej zlikwidować źródło stresu. Zmiany takie jak nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać powoli – na początku oswajając i przyzwyczajając zwierzęta do wspólnego pobytu po kilka minut dziennie i powoli przedłużając ten czas. Pomocne mogą być kocie transportery w przeprowadzeniu tego procesu. Jeśli głównym problemem naszego kota jest nuda, dobrze jest kupić wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo pomaga także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i przytulanie kota, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak musi mieć też zapewnioną kryjówkę, domek, przestrzeń do ukrycia. Innym pomysłem na złagodzenie cierpienia naszego kota są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy spray’u. W sprzedaży istnieją też produkty z L-teaniną bądź L-tryptofanem w postaci np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Trzeba jednak pamiętać, że są to rozwiązania doraźne np. w przypadku konieczności przewiezienia gdzieś kota.

furminator https://www.krakvet.pl/firm-chy-1511782221-FURminator.html