miska dla psa - karmienie psiaka

Jak karmić psy we właściwy sposób? Karmienie psów – porady

Jak karmić psy we właściwy sposób? Karmienie psów – porady

Porcja posiłków, jakie powinno się serwować psinie domowemu jest zależna od jego wieku oraz rasy. Dwukrotnie, czy trzykrotnie w ciągu dnia należy karmić szczeniaki. Jest to niezbędne ze względu na to, iż małe czworonogi w okresie wzrostu mają większe zapotrzebowanie na białko oraz mikroelementy zawarte w jedzeniu. przy czym mają małe żołądki. Czworonogi stare można żywić tylko raz dziennie, należy natomiast zadbać o wartości kaloryczne takiego posiłku. Inaczej należy odżywiać psy niezwykle duże oraz dużych ras. Wymagają one co najmniej dwóch posiłków w przeciągu dnia.

Jak odżywiać czworonoga?

Powodem tak małej ilości posiłków, jakie należy dawać pieskowi, jest ich naturalny, odziedziczony po przodkach sposób jedzenia. Piesek wywodzi się od wilka. Te zwierzęta polują w grupach, zabijając zwierzęta znacznie wyższe od nich. Trudnym byłoby wykonanie tego poprzez wyłącznie jednego z nich. Wynikiem współpracy jest wielki posiłek, którym potrafi najeść się cała grupa.

Każdorazowe polowanie oznacza więc sporą działkę mięcha dla każdego osobnika. Stanowi ona zapasy dostateczne aż do kolejnego polowania. Lecz czas kolejnej możliwości do pokarmu jest nieznaną. Właśnie dlatego wilki przymuszone były na wypracowanie układu, jaki pozwala im jeść nieregularnie, i jednocześnie obficie.
Czworonogi mają dokładnie ten sam mechanizm odżywiania. Automatycznie konsumują zatem o dużo więcej, niż muszą do pozbycia się uczucia głodu. Dlatego również można oglądać, iż domowe psy zjadają pełną, lub prawie pełną miskę karmy na raz. Instynktownie wręcz jedzą tyle, ile tylko mogą, by stworzyć nadmiary. Naturalny psi popęd łowczy czyni, że te stworzenia często się przejadają. Należy więc przystosować sposób jedzenia czworonoga w taki sposób, żeby zapobiec przekarmienia stworzenia i narażenia go na liczne choroby.

Jak często żywić psa?

Psom domowym rekomenduje się serwować jedzenie tylko raz dziennie. W pełni zaspokoi to ich zapotrzebowanie na pokarm. Należy jednak postępować inaczej kiedy pupilkiem jest czworonóg rasy dużej. Te zwierzęta potrzebują podzielenia posiłku na chociaż dwie porcje. Posiadają one duże organizmy, a zatem zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest wielkie. Takie psy nie mają tymczasem na tyle wielkich żołądków, aby były w stanie pomieścić pomocne im ilości jedzenia.

Jeśli chodzi o nader odpowiednie żywienie psów olbrzymich, to najlepszym sposobem będzie dostarczanie im żywności suchej. Ważne jest jednak to, aby nabywać specjalną karmę dedykowaną dla piesków tejże rasy. Jest ona utworzona w taki sposób, aby w jak najmniejszej liczbie żywności zawarte było potencjalnie jak najwięcej przydatnych pierwiastków spożywczych. Powoduje to, iż psy ras dużych mogą być żywione sporadycznie, przy czym nie obciążają układu żywieniowego za dużą ilością pożywienia.