bulldog - tresowanie psa

Czy tresura psa jest trudna? Jak rozpocząć tresowanie czworonoga?

Czy tresura psa jest trudna? Jak rozpocząć tresowanie czworonoga?

Młody oraz rozbrykany a także pełen sił psiaczek, nie może długo skoncentrować się na konkretnej czynności. Na tresurę pieska należałoby wybrać idealny czas i sprzyjające okoliczności. Tresurę należy rozpocząć od zakupu dobrej smyczy dla naszego czworonoga. Długość smyczy zależna jest od wielkości pieska, ale również naszego wzrostu, tak by dawała możliwość ruchów psu i właścicielowi.

Na starcie warto kupić się smycz automatyczną, która ma pozwolić na szybkie zareagowanie na niepożądany manewr naszego psa. Następnie należy kupić obroże, jeżeli posiadamy dużego psa to powinniśmy zakupić obrożę łańcuszkową, która dopuści nam pełniejszą pieczę nad psiną. Musimy pamiętać, że obroża musi być przystosowana do wielkości i zachowania pieska. Jeżeli już nabyliśmy potrzebne rzeczy, możemy teraz przystąpić do szkolenia umiejętności chodzenia przy nodze pana. Powinniśmy niemniej myśleć, aby na wstępie uczyć naszego pieska chodzenia przy nas. Z czasem wypuszczanie pieska na spacerze lecz o kilka kroków przed nami stanowi to kolejny etap tresury. Znaczące jest aby pieskowi wydawać przejrzyste oraz proste polecenia, najlepiej komunikowane zawsze tym samym tonem.

Dodatkowo, jakikolwiek przejaw posłuszeństwa należy nagradzać specjalnym smakołykiem. Nie zawsze pierwsza lekcja chodzenia na smyczy musi zakończyć się sukcesem. Na wstępie, ciężko może być nam namówić pieska do zwrócenia uwagi czy też wyegzekwowania większej koncentracji na określone polecenia. Jeżeli na spacerze czworonóg zbytnio ciągnie oraz próbuje wybiegać już na kilka kroków przed posiadacza, należy go odciągnąć nieznacznie do tyłu, polecając tymże samym, iż oczekujemy tempa równego naszemu. Jeżeli jednak nasz psina idzie zbyt wolno, musimy lekko go podciągnąć do przodu lub zachęćmy krótkim lecz wspólnym podbieganiem. Jeżeli jednak uda się psu podołać naszym wymaganiom i poprawnie wykonać polecenia, koniecznie nagrodźmy go ulubionym smakołykiem.

Nauczenie naszego czworonoga chodzenia na smyczy nie jedynie podczas pierwszych spacerów, lecz także znajomość podstawowych instrukcji nie musi być skomplikowane. Potrzeba wyłącznie konsekwencji, a przede wszystkim systematyczności. Wówczas właśnie zaplanowany skutek domowej tresury jest prostszy do zrealizowania.