Ekonomia on-line

najnowsze artykuły tematyczne

Posted by admin Posted on May - 26 - 2017

Czym jest spirala zadłużenia?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Powiernictwo inwestycyjne (9)Ekonomia określiła pojęcie “spirala zadłużenia” już wiele lat temu. Nie ma się co oszukiwać, w takiej spirali jest niestety całe gro naszych rodaków. Ale czym właściwie jest mityczna spirala zadłużenia, przez którą rodziny się rozpadają, a zdrowi psychicznie ludzie gotowi są niekiedy popełnić samobójstwo?

Każdy kredyt trzeba spłacić – nie jest to chyba jakakolwiek nowość. Pytanie jednak brzmi dlaczego w ogóle bierzemy kredyt? Najpewniej dlatego, że chcemy kupić coś na co nas nie stać. Oczywiście można sobie mówić, że remont mieszkania, czekolada dla dziecka czy cokolwiek innego to wydatek obowiązkowy, można pleść androny o tym, że na podstawowe dobra każdego powinno być stać.

Niestety, poza krainą fantazji, w której każdy ma wszystko co chce a jednorożce grają na mandolinie jest prawdziwy świat i prawdziwe życie Jeżeli kupujemy coś na co nas nie stać to oznacza, że świadomie chcemy żyć na poziomie wyższym, niż na to zasługujemy. W takich sytuacjach stajemy się zadłużeni, oczywiście istnieje szansa, że swoje zadłużenie spłacimy, niestety, bardzo często okazuje się, że nie mamy z czego spłacić zadłużenia. W pewnym momencie za podszeptem wrednych reklam niejednokrotnie godzimy się na np. podpisanie kolejnej umowy kredytowej na spłatę pierwszego kredytu. Zazwyczaj rata ma być niższa a my zadowoleni. Czy jest tak w rzeczywistości? Rata może i jest niższa, jednak rozłożona na więcej lat, przez to w dłuższym okresie czasu zapłacimy znacznie więcej. Jeżeli kilka razy zrolujemy w ten sposób dług możemy paść ofiarą spirali zadłużenia, w której nasz dług będzie tak wysoki, że nie będziemy mieć już szans na jego spłatę.

Categories: O finansach

Comments are closed.